Site Loader

Tuleje mogą przyjmować różne kształty i praktycznie każdy z rozmiarów, jaki jest potrzebny do danego zastosowania. Często są produktami wykonywanymi na zamówienie dla konkretnego przedsiębiorstwa. Podczas ich produkcji wymagana jest ogromna precyzja po to, aby elementy te dobrze funkcjonowały potem w miejscu docelowym. W praktyce, tuleja to element, który do złudzenia przypomina swoją formą wydłużony pierścień. Alternatywnie, kształt ten czasem obrazowo określa się jako walec wydrążony w środku.

Tuleje w praktyce- jakie kształty są najczęściej spotykane? Tuleja cylindryczna

Doskonałym przykładem tulei o ogromnej popularności jest tuleja cylindryczna. Zdecydowanie najczęściej jest ona kojarzona z motoryzacją, gdyż stanowi bardzo ważny, właściwie nieodłączny element tłoku silnika. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie, a więcej na temat różnego rodzaju tulei można znaleźć na stronie- https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/nowe-tuleje-i-walce/.

Tuleja cylindryczna bywa też określana jako cylindrowa i faktycznie ma kształt obrączki lub też pierścienia. Jest jednym z najczęściej spotykanych i stosowanych w praktyce rodzajów tulei.

Jakie są jeszcze inne tuleje dostępne na rynku?

Popularnymi rodzajami tulei są także modele stożkowe, które wyróżniają się charakterystycznym kształtem, gdzie tuleja wraz ze swoją wysokością ulega zwężeniu. Możemy też wyróżnić tuleje rozprężno- zaciskowe, a te najczęściej wykorzystuje się do mocowania i unieruchamiana konkretnych elementów- na przykład części składowych maszyn. Bardzo praktyczne i często wykorzystywane są tuleje redukcyjne. Pełnią one funkcję łącznika pomiędzy elementami o różnych średnicach. Takie tuleje najczęściej spotyka się w parkach maszynowych i na produkcjach.

Jak więc widać- tuleje mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Oprócz mocnego rdzenia tych elementów możliwe jest także pokrywanie ich powierzchni specjalnymi mieszankami nadającymi im właściwości trwałej powłoki. W dokładnie taki sam sposób wykonuje się walce. Dzięki stosowaniu różnego rodzaju powłok można uzyskać dodatkowe, pożądane właściwości tego elementu, które są ważne z punktu widzenia produkcji. Specjalne tuleje to produkty o nazwie sleeves, które pokrywa się gumą i poliuretanem. Są one produkowane z wytrzymałego i lekkiego włókna szklanego. Stosuje się je przy procesach druku, laminacji i uszlachetniania powierzchni.

Post Author: admin