Site Loader

Świat komiksowych superbohaterów od zawsze zdominowany był przez mężczyzn. Do pewnego momentu postacie kobiece z reguły stanowiły „dodatek” do bohaterów męskich, wcielając się zazwyczaj w ich damy serca i kochanki. Jedną z najważniejszych prekursorek bohaterskich kobiet o niezwykłych zdolnościach jest więc Supergirl z uniwersum DC Comics. Po latach powróciła ze stron komiksu, aby zadebiutować na ekranie telewizorów. Oto podstawowe informacje, które warto wiedzieć o tej postaci, jej początkach i historii.

Początki i historia pojawienia się Supergirl

Początki kariery Supergirl sięgają roku 1959, kiedy to postać zadebiutowała na łamach opowiadania w Action Comics. Pomysłodawcą bohaterki był pisarz Otto Binder, na papier przelał ją zaś rysownik Al Plastino. Jest to fikcyjna kuzynka Supermana i przedstawia się nazwiskiem Kara Zor-El. Z początku pełniła rolę drugoplanowej bohaterki w komiksach wydawanych przez DC Comics, w tytułach takich jak Superman i Action Comics, po to, by w 1972 roku dostać własną serię. W roku 1985 postać Supergirl została uśmiercona w limitowanej serii „Kryzys na nieskończonych ziemiach”. Jak się jednak okazało, nie był to definitywny koniec superbohaterki, która powróciła w 2004 roku w serii Superman/Batman. Dziś nie tylko pozostaje bohaterką serii komiksów, ale także utworzono serial animowany na ich podstawie.

Biografia Supergirl w skrócie

Współczesna historia Supergirl rozpoczyna się, kiedy Kara Zor-El zostaje zesłana na Ziemię z Kryptonu, który ulega zniszczeniu, w celu ochrony swojego biologicznego kuzyna — Supermana. Ze względu na kłopoty, które jej statek napotkał w trakcie podróży przez galaktykę, bohaterka dociera na planetę ze znacznym opóźnieniem. Mimo że zachowała ona wygląd nastolatki, teoretycznie jest więc starsza od swojego kuzyna, który w międzyczasie stał się słynnym i poważanym bohaterem. Niepewna siebie i swoich mocy Kara w pewnym momencie staje oko w oko z sytuacją, w której zmuszona jest użyć swoich mocy do ratowania swojej siostry. Wówczas obserwujemy narodziny Supergirl, która w stroju ze słynnym „S”, która rozpoczyna współpracę z tajną organizacją, na co dzień próbując wieść normalne życie dorastającej dziewczyny.

Charakterystyka Supergirl i jej mocy

Jako bohaterka serii DC Comics postać Kary charakteryzuje się zestawem niezwykłych mocy i umiejętności, dzięki którym zyskała ona miano Supergirl. Oto najważniejsze z nich:

  • Niezwykła szybkość – jako postać pochodząca z Kryptonu, Supergirl ma moc superszybkości, podobnie jak jej kuzyn Superman
  • Wyjątkowa wytrzymałość – zmęczenie, osłabienie, czy też uszkodzenia, które mogłyby poważnie skrzywdzić lub nawet zabić zwykłego człowieka nie wpływają na Supergirl
  • Nadludzka siła – jest wyjątkowo dobrą wojowniczką, o niezwykłej sile i umiejętności unikania ciosów
  • Lodowy oddech – Supergirl ma umiejętność zamrażania oddechem swoich przeciwników
  • Umiejętność latania – potrafi latać, również z wyjątkową prędkością
  • Wzrok z laseru – kosmiczne pochodzenie pozwala Supergirl emitować wiązki lasera z oczu
  • Wyjątkowy słuch – bohaterka ma tak dobry słuch, że jest w stanie usłyszeć, co się dzieje kilka kilometrów w oddali

Postać Supergirl w innych serialach i filmach

Postać Supergirl pojawiła się nie tylko w serii komiksów wydawanych przez DC Comics, ale także w innych mediach. W 1984 roku został nakręcony spin-off filmów o Supermanie poświęcony postaci Supergirl. Ponadto bohaterka pojawiła się także w grze DC Universe Online, pojawia się w kreskówce „Superman”, a od 2015 roku za sprawą stacji CBS można oglądać serial „Supergirl”, opowiadający historię superbohaterki.

 

Post Author: admin