Site Loader

Problemy z cukrem są dość często spotykane. Jednocześnie, dieta, która będzie odpowiednia dla cukrzyków wcale nie jest łatwa do wprowadzenia i niejednokrotnie wymaga bardzo wielu zmian dotychczasowych nawyków żywieniowych. Można jednak śmiało stwierdzić, że sposób odżywiania się przy cukrzycy jest bardzo ważny i może znacząco wpływać na samopoczucie chorego. Tym bardziej, jeśli analizujemy taką zależność jak dieta a choroby przewlekłe, a cukrzyca bez wątpienia do takich właśnie należy.

Regularne posiłki są ważne

Zbyt duże przerwy pomiędzy posiłkami mogą powodować spadki cukru we krwi, dlatego też u osób mających problemy z cukrem tak ważne jest, aby rzeczywiście nie robić przerw dłuższych między posiłkami niż 3 godziny. Jednocześnie, dobrze, aby były to posiłki zróżnicowane, zbilansowane, sycące, ale też lekkostrawne. Mając problem z tym, jak w praktyce powinna wyglądać odpowiednia dieta osób z cukrzycą– najlepiej zwrócić się o pomoc do dietetyka.

Jeśli do tej pory jeszcze nie korzystaliśmy ze wsparcia specjalisty- najwyższy czas to zrobić. Dietetyk na pewno udzieli nam wielu wartościowych wskazówek na start i opracuje dla nas przykładowy jadłospis. Tym samym znacznie szybciej i łatwiej będziemy mogli wystartować z nowym sposobem odżywiania się. Prościej będzie nam też zadbać o to, aby utrzymywać nowe nawyki żywieniowe. Odpowiedniego specjalisty możemy szukać na stronie- projektzdrowie.info wybierając z listy gabinet znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Każdy produkt i każda potrawa mają swój indeks glikemiczny

To jedna z najważniejszych rzeczy dla cukrzyka, gdyż to właśnie ta informacja o pokarmach pozwala trzymać cukrzycę w ryzach i dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Czasem może się nam wydawać, że potrawy, które nie są słodkie mają niski indeks glikemiczny, ale w praktyce okazuje się, że tak nie jest. Dlatego też na początku warto sprawdzać wartość indeksu glikemicznego wszystkiego, co zjadamy. W praktyce, to nic innego jak pewna klasyfikacja żywności pod względem tego, jak dużo glukozy dostarcza nam dany pokarm do krwi.

A co wobec tego warto jeść w ciągu dnia?

Produktami zalecanymi przy cukrzycy są przede wszystkim warzywa. Warto jednak uważać na te warzywa, które mogą mieć wyższy indeks glikemiczny, a może to być na przykład czerwona papryka. Warto także wybierać owoce również sprawdzając, czy ich indeks glikemiczny jest odpowiedni. Na pewno warto pamiętać także o chudym mięsie oraz o nabiale- produkty te będą niezastąpionym źródłem białka w diecie. Wybierając pieczywo szczególną uwagę zwracajmy na to, aby było one wypiekane z mąki pełnoziarnistej, orkiszowej czy razowej. Dieta osób chorujących na cukrzycę powinna także zawierać zdrowe kwasy tłuszczowe omega. Polecane są wszelkiego rodzaju kasze, pełnoziarniste makarony czy brązowy ryż. Natomiast bezwzględnie powinno się odstawić takie produkty jak słodycze, ciasta, a także cukier w czystej postaci dodawany chociażby do herbaty i kawy.

Post Author: admin